Kubeczek menstruacyjny – czy ktoś jeszcze o nim nie słyszał?

Choć kubeczek menstruacyjny nie jest na rynku nowością, nadal budzi wiele kontrowersji. Jednak najwięcej u osób, które nigdy nie miały z nim styczności. Czy słusznie?

Czytając w internecie negatywne komentarze na temat kubeczków menstruacyjnych stwierdzam, że wiele z nich to po prostu strach przed nieznanym, który dawno temu wywoływały obecnie tak powszechne tampony.  Jeżeli zainteresowałaś się tematem, ale wciąż masz więcej pytań niż odpowiedzi to mam nadzieję, że poniższy tekst pomoże ci w podjęciu decyzji.

kubeczek menstruacyjny

 

Co mnie przekonało?

Kubeczek menstruacyjny jest bezpieczniejszy dla zdrowia niż tampony:

Wykonany jest z silikonu medycznego, co powinno gwarantować nietoksyczność. Czy tak jest? Wcześniejsze badania na to wskazywały. Obecnie wraz z rozwojem metod badawczych zaczyna się mówić o pewnych słabych reakcjach. Wciąż jednak są one niczym w porównaniu z poznaną szkodliwością tamponów, do produkcji, których używa się bawełny nieorganicznej (uważanej za jedną z najbardziej zanieczyszczonych pestycydami roślin), którą bieli się za pomocą chemicznych wybielaczy.

Cena i trwałość:

Wspólną cechą wszystkich kubeczków jest ich trwałość – nawet do kilkunastu lat. Sprawia to, że pozornie wysoka cena zaczyna robić się śmiesznie mała. Jeśli spróbujesz policzyć ile przez ten czas wydałabyś na tampony i podpaski, szybko przekonasz się, że kubeczek menstruacyjny jest ekonomicznie bezkonkurencyjny. Mój zwrócił się po około 5 miesiącach. Bilans jest prosty: wydasz mniej na tampony i podpaski, możesz wydać więcej na jakże niezbędną w czasie tych dni czekoladę  😀

Wolność:

Ile razy zdażyło się wam w te dni zapomnieć zapakować do torby dodatkowej porcji tamponów i desperacko szukałyście apteki bądź z zażenowaniem prosiłyście o pomoc koleżanki? Znamy to. Z kubeczkiem tego problemu nie ma. Założony rano powinien uwolnić od myślenia o okresie na cały dzień. Ponadto kubeczek menstruacyjny na ogół zaopatrzony jest w woreczek, w którym można go wrzucić do torby, aby mieć zawsze przy sobie. Kubeczek okazał się być nieodzownym partnerem w podróżowach, gdzie idealnie wpisał się w wyznawaną przeze mnie zasadę “travel light”.

Łatwość stosowania…:

Na forach wiele kontrowersji budzi kwestia rozmiaru kubeczka oraz metody jego aplikacji i usówania. Biorąc kubeczek menstruacyjny do ręki po raz pierwszy można miec chwilę zwątpienia jak TO tam umieścić. Jednak nie oszukujmy się moje Panie, nie takie rzeczy już tam były. Zazwyczaj producent dołącza do zestawu instrukcję, w której prezętuje wiele technik aplikacji kubeczka. Osobiście stosuję jedną z najczęściej polecanych. Składam kubeczek na kształt odwróconego U, dzięki czemu zaczyna on przypominać nieco bardziej humanitarne narzędzie i postępuję dalej tak jak z klasycznym tamponem. Cały kubeczek wraz z końcówką powinien znaleźć się w środku. Po właściwej aplikacji kubeczek powinien się otworzyć i w pewnym sęsie zassać. Możesz to sprawdzić pociągając delikatnie za końcówkę – opór oznacza, że się udało. Jeśli jednak nie ufasz swoim zdolnością manualnym i masz przeczucie, że coś tam na dole nie do końca zatrybiło, to polecam na początku zabezpieczyć się dodatkową wkładką lub podpaską. Obiecuję, że szybko nabierzesz wprawy. Usuwanie kubeczka jest łatwiejsze i czystsze niż może się wielu wydawać. Nie polecam wyciągania, trzymając wyłącznie za “ogonek”, ze względu na wcześniej wspomniane przyssanie. Najlepiej jest ścisnąc delikanie kubeczek u nasady. Sprawi to, że brzegi kubeczka delikatnie się nagną dzięki czemu kubeczek się odczepi i z łatwością go usuniesz.

Higieniczność:

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwesti w temacie kubeczków jest ich wymiana. Nasz dzień trwa czasami kilkanaście godzin i często mamy dostęp tylko do publicznej toalety. Producenci podają, że pojemność kubeczka zapewnia komfort nawet do 12 godzin. Wszystko zależy od intensywności krwawienia. Na swoim przykładzie mogę to potwierdzić, choć oczywiście ta kwestia jest bardzo indywidualna. Jeżeli zdaży się tak, że będziesz zmuszona opróżnic kubeczek w publicznej toalecie, polecam skorzystać z takiej dla osób niepełnosprawnych. Zazwyczaj jest ona zlokalizowana w osobnym pomieszczeniu ze swobodnym dostępem do umywalki, co umożliwi umycie kubeczeka przed ponowną aplikacją. Kubeczek jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Wystarczy, że raz dziennie po użyciu wypażymy go w gorącej wodzie. Kubeczkowi nic się nie stanie, a temperatura poradzi sobie ze wszystkim.

Wygoda:

Dobrze dobrany kubeczek gwarantuje wygodę stosowania i jest niewyczuwalny. W odrużnieniu od tamponów nie wysusza i nie powoduje podrażnień. Nie ma też żadnych ograniczeń dotyczących aktywności, możesz z nim pływać, biegać, spać. Jeżeli uprawiasz sport bardzo intensywnie, znajdziesz kubeczki temu dedykowane. Dobór właściwego kubeczka to bardzo szeroki temat, nie na ten post. Jednak najważniejsze kryteria to wiek, odbyte ciąże, aktywość fizyczna. Poszukaj na stronach producentów lub sklepów sprzedających kubeczki, znajdziesz tam wiele porad jak dobrać kubeczek menstruacyjny dla siebie.

Ekologia:

W przypadku kubeczków ta kwestia jest raczej oczywista. Szacuje się, że przeciętna kobieta zurzywa w ciągu swojego życia do 15 tyś. tamponów. Jest to ogromna ilość odpadów, których produkcji możnaby uniknąć. Ponadto jak już wspomniałam uprawa bawełny jest jedną z “najbrudniejszych” upraw, od których cierpi nie tylko środowisko, ale i ludzie. Nie wspominając już nawet o zużyciu wody i wszystkich zanieczyszczeniach wynikających z jej przetwarzania, kubeczek menstruacyjny wydaje się być wspaniałym rozwiązaniem na problemy współczesnego świata.

 

You may also like