Kefir wodny – co to takiego i jak go zrobić?

Kefir wodny to kolejny, po kombuchy, napój probiotyczny, którego działanie miałam okazję przetestować. Kefir wodny, a dokładniej jego ziarna nazywane są też kryształami japońskimi lub algami. Choć i z morzem i z Japonią nie mają nic wspólnego. Niektóre źródła podają, że podchodzą one z Meksyku i nazwa tibiscos jest im bardziej właściwa. Natomiast sam napój ma więcej wspólnego z napojami gazowanymi, niż z klasycznym mlecznym kefirem.

kefir wodny

Ziarna kefirowe zbudowane są z symbiotycznych kolonii bakterii (Lactobacillus, Streptococcus, Pediococcus i Leuconostoc) oraz drożdży (Hanseniaspora, Lachancea, Sacharomyces, Zygotorulaspora). Fermentują one cukier zawarty w wodzi, w efekcie czego powstaje kwaśnawy, lekko gazowany napój.  Kefir wodny nie jest niczym nowym, ale ostatnio zaczyna być na nowo odkrywany przez coraz to więcej osób. Jego probiotyczne właściwości i to jak wpływa na organizm znalazły wielu zwolenników, w szczególności w Europie zachodniej. W internecie można znaleźć bardzo długą listę zbawiennych właściwości jakie daje regularne spożywanie kefiru. Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że jest to bardzo silny probiotyk, który podniósł moją odporność, zlikwidował bóle i wzdęcia brzucha.

Kefir wodny z kryształów japońskich zaczęłam hodować ponad pół roku temu. Cały proces jest o wiele prostszy i szybszy od hodowli znanej mi już wcześniej kombuchy. Jedyne czego potrzebujemy to woda, cukier, rodzynki i kryształy japońskie.

Co jest potrzebne:

  • Duży słoik,
  • gaza,
  • 2 łyżki kryształów,
  • 2-3 łyżki cukru,
  • kilka rodzynek,
  • 1l zimnej, przegotowanej wody.

Jak przygotować:

  1. Cukier rozpuścić w wodzie.
  2. Dodać kryształy.
  3. Dodać rodzynki.
  4. Całość przykryć gazą i odstawić w ciepłe miejsce na 24-48h.

kefir21

Po tym czasie powstaje lekko gazowany napój. Należy go oddzielić od kryształów, aby wstrzymać fermentację. Dla podniesienia walorów smakowych zalecane jest dodanie soku z cytryny albo grejfruta. Do kefiru trzeba się przyzwyczaić. Spożycie najlepiej zacząć od małych porcji i stopniowo je zwiększać. Odsączone na sitku (nie metalowym) kryształy mogą być ponownie wykorzystane do przygotowania kolejnej porcji kefiru. Kryształy potrzebują ok. 2 tygodni, aby podwoić swoją objętość. Polecam niewyrzucać, lecz rozdać nadmiar znajomym 🙂

With love & peace,

A.

 

 

 

You may also like